Založ si blog

Školstvo potrebuje reformu aj v prázdninách

Aj tento september sa deti a mládež neochotne vrátili do školských lavíc. V hlavách ešte plno zážitkov z leta a chuť k nim pridať ďalšie. Návrat do kolobehu školských povinností bude pár dní trvať. Týždeň, možno dva. Chybou je, že prázdniny sú nastavené zle a sú pridlhé. Neodzrkadľujú totiž potreby modernej krajiny, ale lpejú na historických tradíciách.

 

Keď sa zamyslíte nad súčasným rozvrhom prázdnin, ktoré deti majú, vyjde vám z toho zmes, ktorá robí starosti rodičom a v konečnom dôsledku nesleduje potreby detí. Faktom je, že od omladiny nemôžeme očakávať 100% výkon 12 mesiacov s pár týždňami voľna, tak ako od dospelých. Navyše im nemôžeme kradnúť detstvo. Ale možno by sme mohli zvážiť malú reformu.

 

Najväčším nezmyslom sú letné prázdniny. Nastavené na dva mesiace v čase žatvy, aby aj školou inak povinné deti mohli pomáhať na poliach. Hoc mám babku na dedine, musím sa vám priznať, že už ani na vidieku to neplatí. Ďalším argumentom pre zmenu je aj meniaca sa klíma. Letá začínajú skôr a aj končia skôr. Už v polovici júna deti pozerajú viac z okna, než do učebníc a aj v školách je už rytmus taký predprázdninový. Začiatok prázdnin posunutý o dva týždne na 15teho júna by možno dával väčší zmysel. A koniec? Už 31. júla. Prázdniny, ktoré by trvali len 6 týždňov by uľavili mnohým rodičom a zároveň by ale dal priestor deťom na dostatok jašenia. Ale čo s ulúpenými dvoma týždňami oddychu? Presunúť ich na iné časy, aby mali deti voľno častejšie a rozumnejšie dávkované.

 

Okrem štátnych sviatkov zvyknú byť prázdniny na sviatok všetkých svätých, Vianoce, pri polročnom vysvedčení, na jar a na Veľkú noc. Na jeseň zvyknú byť voľné dva dni, plus jeden deň štátneho sviatku. Tu by som navrhla využiť prvý usporený týždeň a predĺžila ich na týždeň, nech sa dá ísť hoc aj lyžovať. Keďže sa nám však posunul začiatok školského roka, polročná klasifikácia by mohla byť už do Vianočných sviatkov. Deti by sa možno aj viac snažili, lebo by čakali odmenu za vysvedčenie pod stromčekom. Štandardne potom zvyknú byť dva týždne prázdnin od cca 23.12. až do 5.1. Z Vianočných prázdnin by sa tak stali polročné.

 

Jarné prázdniny by sa pokojne mohli zjednotiť do jedného termínu. Ich pôvodný dôvod, aby stíhali zotavovne ROH už dávno pominul. Pokojne by sa však mohli predĺžiť na dva týždne a zrušili by sa Veľkonočné prázdniny. Aj tak sú to 4 dni voľna.

 

Takto by boli voľné dni rozumnejšie rozdelené počas roka a lepšie by umožnili rodičom plánovať si voľno. Zároveň by školský cyklus už nebol rigidne nastavený podľa poľnohospodárstva a lepšie by odzrkadľoval súčasnú spoločenskú a aj klimatickú situáciu. Ale aby sa tak stalo, tak by sme potrebovali novú Máriu Teréziu. Inak sa v slovenskom školstve nezreformuje nikdy nič.

Humenskí hejteri omylom propagujú dobrú knihu : )

17.05.2018

Len pred pár dňami som na Facebooku narazila na jeden z ďalších hejtov na primátorku Vaľovú. Mám pocit, že títo hejteri sa zameriavajú len na túto političku a určite sa zapíšu do tohtoročného viac »

Na východe nič nie je, ale bude

19.03.2018

Či naozaj odznela okrídlená veta, ktorá prebehla médiami, že na východe nič nie je, ťažko povedať. Každopádne by bola pravdivá len z časti. Áno je pravdou, že veľa, najmä mladých ľudí viac »

Ej veruže zvláštne čísla volebných prieskumov majú v Humennom. . .

24.01.2018

Alebo aké podnikateľské skupiny vytvrajú prieskumy v Humennom. Minule ma zarazila jedna platená tlačová správa, pretože som z Humenného. Že ako to vyzerá so šancami potenciálnych kandidátov viac »

merkel, putin

Nord Stream 2, Ukrajina či Sýria. Merkelová má s Putinom čo preberať

18.08.2018 20:41

Nemecká kancelárka Merkelová a ruský prezident Putin uviedli, že na svojom stretnutí budú hovoriť aj o vyhliadkach na mierovú misiu OSN na východe Ukrajiny.

most, janov

Správca diaľnice v Janove predstúpil pred verejnosť. Ponúkol milióny, nie však ospravedlnenie

18.08.2018 20:23

Pred novinármi dnes popoludní prvýkrát od zrútenia časti viaduktu v Janove stálo vedenie spoločnosti, ktorá diaľnicu A10 aj s Morandiho mostom spravuje.

Erdogan

Erdogana opäť zvolili za šéfa Strany spravodlivosti a rozvoja

18.08.2018 19:35

Tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana znova zvolili za predsedu vládnucej islamsko-konzervatívnej Strany spravodlivosti a rozvoja.

počasie, leto, teplo, horúčavy

Horúčavy potrápia obyvateľov západného a južného Slovenska, SHMÚ vydal výstrahy

18.08.2018 18:46

Vysoké teploty vzduchu sa v nedeľu (19.8.) môžu vyskytnúť na území západného a južného Slovenska.

petrabacovcin

Po desiatich rokoch v Bratislave som sa rozhodla vrátiť naspäť do rodného kraja. Bližšie k rodine a s víziou, že aj v našom krásnom a jemne zaspatom kraji sa dajú robiť aj zaujímavé veci.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 19483x
Priemerná čítanosť článkov: 1499x

Autor blogu

Kategórie