Založ si blog

Školstvo potrebuje reformu aj v prázdninách

Aj tento september sa deti a mládež neochotne vrátili do školských lavíc. V hlavách ešte plno zážitkov z leta a chuť k nim pridať ďalšie. Návrat do kolobehu školských povinností bude pár dní trvať. Týždeň, možno dva. Chybou je, že prázdniny sú nastavené zle a sú pridlhé. Neodzrkadľujú totiž potreby modernej krajiny, ale lpejú na historických tradíciách.

 

Keď sa zamyslíte nad súčasným rozvrhom prázdnin, ktoré deti majú, vyjde vám z toho zmes, ktorá robí starosti rodičom a v konečnom dôsledku nesleduje potreby detí. Faktom je, že od omladiny nemôžeme očakávať 100% výkon 12 mesiacov s pár týždňami voľna, tak ako od dospelých. Navyše im nemôžeme kradnúť detstvo. Ale možno by sme mohli zvážiť malú reformu.

 

Najväčším nezmyslom sú letné prázdniny. Nastavené na dva mesiace v čase žatvy, aby aj školou inak povinné deti mohli pomáhať na poliach. Hoc mám babku na dedine, musím sa vám priznať, že už ani na vidieku to neplatí. Ďalším argumentom pre zmenu je aj meniaca sa klíma. Letá začínajú skôr a aj končia skôr. Už v polovici júna deti pozerajú viac z okna, než do učebníc a aj v školách je už rytmus taký predprázdninový. Začiatok prázdnin posunutý o dva týždne na 15teho júna by možno dával väčší zmysel. A koniec? Už 31. júla. Prázdniny, ktoré by trvali len 6 týždňov by uľavili mnohým rodičom a zároveň by ale dal priestor deťom na dostatok jašenia. Ale čo s ulúpenými dvoma týždňami oddychu? Presunúť ich na iné časy, aby mali deti voľno častejšie a rozumnejšie dávkované.

 

Okrem štátnych sviatkov zvyknú byť prázdniny na sviatok všetkých svätých, Vianoce, pri polročnom vysvedčení, na jar a na Veľkú noc. Na jeseň zvyknú byť voľné dva dni, plus jeden deň štátneho sviatku. Tu by som navrhla využiť prvý usporený týždeň a predĺžila ich na týždeň, nech sa dá ísť hoc aj lyžovať. Keďže sa nám však posunul začiatok školského roka, polročná klasifikácia by mohla byť už do Vianočných sviatkov. Deti by sa možno aj viac snažili, lebo by čakali odmenu za vysvedčenie pod stromčekom. Štandardne potom zvyknú byť dva týždne prázdnin od cca 23.12. až do 5.1. Z Vianočných prázdnin by sa tak stali polročné.

 

Jarné prázdniny by sa pokojne mohli zjednotiť do jedného termínu. Ich pôvodný dôvod, aby stíhali zotavovne ROH už dávno pominul. Pokojne by sa však mohli predĺžiť na dva týždne a zrušili by sa Veľkonočné prázdniny. Aj tak sú to 4 dni voľna.

 

Takto by boli voľné dni rozumnejšie rozdelené počas roka a lepšie by umožnili rodičom plánovať si voľno. Zároveň by školský cyklus už nebol rigidne nastavený podľa poľnohospodárstva a lepšie by odzrkadľoval súčasnú spoločenskú a aj klimatickú situáciu. Ale aby sa tak stalo, tak by sme potrebovali novú Máriu Teréziu. Inak sa v slovenskom školstve nezreformuje nikdy nič.

Ej veruže zvláštne čísla volebných prieskumov majú v Humennom. . .

24.01.2018

Alebo aké podnikateľské skupiny vytvrajú prieskumy v Humennom. Minule ma zarazila jedna platená tlačová správa, pretože som z Humenného. Že ako to vyzerá so šancami potenciálnych kandidátov viac »

Po ceste za prácou

28.11.2017

Opäť som raz cestovala krížom po Slovensku. Navštívila som Bratislavu, Kysuce, Banskú Bystricu, Revúcu, Veľký Krtíš, Lučenec, Medzilaborce a Sobrance. Pracovné povinnosti ma donútili behať viac »

Krása na povrchu a krása vo vnútri

13.11.2017

Lesk a pozlátko súťaží MISS vybledlo. Aspoň tak na mňa pôsobila posledná MISS Universe 2017. A nie len preto, že východ mal jedinú zástupkyňu a aj to z Košíc :) Súťaže MISS sú už azda viac »

pocasie, zima

Arktická zima prichádza z Ruska

24.02.2018 06:00

Opäť si chystajme hrubé pulóvre a teplé bundy. Posledné februárové dni budú poriadne mrazivé a teploty vzduchu nielen v noci, ale aj cez deň budú štípať.

Biely dom, požiar

Do bariéry pri Bielom dome vrazilo auto, vodička bola zadržaná

23.02.2018 23:31

Auto ale nepreniklo do areálu sídla amerického prezidenta.

Zbrane, násilie, deti

Od zbrojárskych firiem v USA sa odvracia čoraz viac partnerov, znepokojení sú aj ich akcionári

23.02.2018 22:12

Štatistiky dokazujú súvislosť medzi rozšírenosťou zbraní medzi obyvateľstvom a počtom obetí streleckých útokov. Prezident Trump chce problém riešiť tak, že rozdá zbrane učiteľom.

trump

Bývalý člen Trumpovho tímu sa priznal v rámci vyšetrovania zásahov Ruska

23.02.2018 22:10

Gates sa priznal k trestným činom sprisahania a nepravdivých výpovedí v rámci vyšetrovania údajných ruských zásahov do amerických volieb v roku 2016.

petrabacovcin

Po desiatich rokoch v Bratislave som sa rozhodla vrátiť naspäť do rodného kraja. Bližšie k rodine a s víziou, že aj v našom krásnom a jemne zaspatom kraji sa dajú robiť aj zaujímavé veci.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 14843x
Priemerná čítanosť článkov: 1349x

Autor blogu

Kategórie